Bir Başkanın Ölümü - Death of a President (2006)

Konusu, 19 Ekim 2007 tarihinde ABD Başkanı George W. Bushun bir suikaste kurban gitmesi. Heyecan verici bir atmosfere sahip olan film, gerçeğin çarpıtılmasıyla ortaya çıkan daha büyük bir gerçeği anlatmaktadır. Kim tarihi yeniden yazmak istemez ki? Üstelik herkesin inanacağı kadar gerçekçi bir biçimde? Bunun mümkün olduğunun kanıtı BİR BAŞKANIN ÖLÜMÜdür.

Chicagoda bir konuşma yapmak için bulunan Başkan, sempatik ve sıcak bir kişi olarak tasvir edilir. Karşımızdaki Bush, çalışma arkadaşları tarafından sevilen, yandaşlarının etkileyici bulduğu bir politikacıdır. Ancak otelinin dışındaki kalabalık öfke ve nefretle doludur. Protestocular ve polis arasındaki gerilim giderek yükselir ve sonunda Başkanın vurulduğu anla son bulur.

Suikastin sonrasında BİR BAŞKANIN ÖLÜMÜ yön değiştirerek polisiye bir tarza bürünür. Başkanı kim vurmuştur? O anda sokakları dolduran nefret dolu binlerce protestocudan hangileri göz altına alınmalıdır? Sonuçta FBIın göz altına aldığı ve mahkemede yargılanan kişi, Orta Doğu kökenli bir Müslüman olur. Ancak gerçek suçlu Cemal Ebu Zikri midir? Onu bu suikaste iten şey terörizm midir? Eldeki kanıtlara rağmen, bu suikastin ardında terör bağlantısından başka, daha kişisel bir neden olamaz mı? Genç İngiliz yönetmen Gabriel Range, parlak bir fikirden yola çıkarak herkesin dikkatini çeken, hem eleştirmenlerin hem de izleyicilerin beğenisi kazanan bir film yaratmıştır. Range, 2003 yılında retrospektif film şeklinde çektiği The Day Britain Stopped filminde İngilterede toplu taşıma sisteminin çökmesiyle yaşanan karmaşayı ve ölümleri anlatmıştır. Teknik açıdan arşiv görüntüleriyle orijinal çekimleri başarıyla bir araya getiren bu film, faciaları rahatsız edici derecede gerçekçi bir anlatımla aktarmıştır.

BİR BAŞKANIN ÖLÜMÜ Toronto Film Festivalinde Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) ödülüne gerçeği korkusuzca çarpıtarak daha büyük bir gerçeği ortaya çıkardığı için layık görülmüştür.

Gösterim Tarihi: 06.04.2007
Yönetmen: Gabriel Range
Oyuncular: Hend Ayoub, Brian Boland, Becky Ann Baker, Robert Mangiardi, Jay Patterson
Senaryo: Gabriel Range, Simon Finch
Görüntü Yönetmeni: Graham Smith
Müzik: Richard Harvey
Kurgu: Brand Thumim
Yapımcılar: Gabriel Range, Simon Finch, Ed Guiney, Robin Gutch
Yılı: 2006,
Ülke: İngiltere
Süre: 90 dk.
Türü: Gerilim

0 Response to "Bir Başkanın Ölümü - Death of a President (2006)"

Yorum Gönderme

Iklan Atas Artikel

Iklan Tengah Artikel 1

Iklan Tengah Artikel 2

Iklan Bawah Artikel