Oskar Ödülleri ( Akademi Ödülleri )

Akademi Ödülleri, bilinen adıyla Oscar, dünyada en bilinen film ödüllerinden biridir. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) tarafından 1929'da Los Angeles'da verilmeye başlandı. Törenler yılda bir kez ve çoğunlukla Şubat ayında yapılır.

Akademi ödülleri, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS) tarafından verilir. 2007'den itibaren oy verecek 5830 üyeye sahiptir. 1311 üye sayısı ile oyuncular bu üyelerin yaklaşık %22'lik bir kısmını oluştururlar.

81. Akademi Ödülleri seremonisi, Hollywood Kodak Tiyatrosu'nda 22 Şubat 2009'da yapıldı.

Oscar ismi ve heykelcik

Ödülün orijinal ismi Academy Award of Merit idi. Ödüle neden Oscar dendiğini tam bilinmemekle birlikte hakkında pekçok söylenti vardır. Bir söylentiye göre Bette Davis'in heykelciği ilk kocası Harmon Oscar Nelson ile özdeşleştirmesi sonucunda,[1] başka bir söylentiye göre ise Akademi'nin kütüphanesinde görevli Margaret Herrick'in heykelciği amcası Oscar'a benzetmesi ile ödülün adı Oscar olarak kaldı. Akademi, Oscar ismini 1939 yılına kadar resmi olarak kullanmamıştır.

Oscar ödül heykelciğini Metro Goldwyn Mayer'in sanat yönetmeni Cedric Gibbons tasarladı. Cedric Gibbon, o anda beş parçalı bir film makarası üstünde elinde kılıcıyla dikilen bir şövalye taslağını çizdi. Bu film makarasının beş halkası oyuncular, film yazarları, yönetmenler, yapımcılar ve teknisyenleri temsil eder.[2] George Stanley heykeli son haline getirdi. Heykelcik 34 santim yüksekliğinde, 3,85 kilo ağırlığında ve 24 ayar altınla kaplıdır.

Oscar heykelciğini kazananlar bu ödülü satamazlar. Eğer ödülden kurtulmak istiyorlarsa ancak Akademi'ye 1 dolar karşılığında satabilirler.

Akademi Üyeliği

Bütün üyeler akademiye katılmak üzere öncelikle bir davet alırlar. Üyelik Board of Governors tarafından verilir. Üyelik icin sinema alanında seçkin bir kariyere sahip olmak ön koşuldur. Genellikle bir akademi ödülünü kazanmak, akademiye katılmak için bir davetle sonuçlanmasına rağmen, üyelik otomatik değildir.

Yeni üyelik teklifleri yıldan yıla düşünülür. Akademi, 2007 itibariyle oy verecek 5830 üyeye sahiptir. Akademi üyeliği, sinema filmlerinde farklı disiplinleri temsil etmek için 15 dala bölünmüştür. Bunlar; oyuncular, yönetmenler, sinematograflar, sanat yonetmenleri, film editorleri, müzik, yapımcılar, halkla iliskiler, kısa filmler ve animasyon, ses, gorsel efektler, yazarlar, belgeseller.

Adaylar

Bir filmin Oscar'a aday gösterilebilmesi için 40 dakikadan uzun olması, ABD-Los Angeles ili sınırları içinde en az bir sinemada paralı gösteriminin gerçekleşmiş olması ve gösterimin en az bir hafta sürmüş olması şartı aranıyor.

Akademinin tüm üyeleri kendi dallarında ödül için adaylarını önerir. Tüm üyeler En İyi Film Akademi Ödülü için oylamaya katılabilir. Böylelikle tüm dallarda adaylar belli olur. Adaylar belli olduktan sonra ödülün kimlere gittiğini belirlemek için ikinci bir oylama yapılır.

Ödüller

* En İyi Film:1928'den beri
* En İyi Yönetmen:1928'den beri
* En İyi Kadın Oyuncu:1928'den beri
* En İyi Erkek Oyuncu:1928'den beri
* En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:1936'dan beri
* En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu:1936'dan beri
* En İyi Kurgu :1935'ten beri
* En İyi Özgün Senaryo:1940'dan beri
* En İyi Uyarlama Senaryo:1928'den beri
* En İyi Kısa Film:1931'den beri
* En İyi Belgesel Film:1943'den beri
* En İyi Kısa Belgesel Film :1941'den beri
* En İyi Sanat Yönetmeni:1928'den beri
* En İyi Sinematografi:1928'den beri
* En İyi Görsel Efekt:1939'dan beri
* En İyi Kostüm:1948'den beri
* En İyi Makyaj:1981'den beri
* En İyi Orijinal Şarkı :1934'ten beri
* En İyi Film Müziği:1934'ten beri
* En İyi Ses Kurgusu:1963'ten beri
* En İyi Ses Miksajı:1930'dan beri
* En İyi Yabancı Film:1947'den beri
* En İyi Kısa Animasyon Filmi :1931'den beri
* En İyi Animasyon Filmi:2001'den beri

wikipedia

0 Response to "Oskar Ödülleri ( Akademi Ödülleri )"

Yorum Gönderme

Iklan Atas Artikel

Iklan Tengah Artikel 1

Iklan Tengah Artikel 2

Iklan Bawah Artikel