Yeşilçam Ödülleri

Yeşilçam Ödülleri, TÜRSAK Vakfı tarafından düzenlenecek olan, alanında yetkin isimlerden oluşan bir jürinin belirleyeceği ödül törenidir[1]. Ödül töreni, adını 1960'lı ve 1970'li yıllarda film şirketlerinin toplandığı Beyoğlu'ndaki Yeşilçam Sokağı'ndan alıyor[1].

Eleminasyon

Adaylar, 1 Ocak- 31 Aralık tarihleri arasına gösterime girmiş tüm Türk filmleri arasından seçici kurul ve ana jüri tarafından 2 aşamalı bir elemeden geçerek belirlenmektedir[2]. Birinci aşamada; aynı yıl içinde vizyona girmiş olan filmlerin ekiplerinden oluşan ön jüri, kendi filmleri dışında diğer aday filmlere verdikleri oylar sonucu 9 ana dal için 5 er aday belirleyecekler ve bu adaylar belirtilen tarihte kamuoyuna duyurulacak. İkinci aşamada ise yine ön jürinin olduğu; başta sinema kurumları olmak üzere iş, kültür, sanat ve medya alanındaki kamuoyu önderlerinin de katılımıyla daha geniş bir jüri görev yapacak[2].

Destekleyenler

Yeşilçam Ödülleri'ni BSB, ÇASOD, Film-Yön, FİYAB, FİYAP, Sen-Der, SESAM, SETEM, SEYAP, Sine-Bir, SODER, TESİYAP ve Sine-Sen'in yer aldığı Ulusal Sinema Platformu desteklemektedir[1]. Altınbaş ödül töreninin yarışma sponsorluğunu, Digitürk ise kurumsal sponsorluğunu üstlenmektedir.

wikipedia

0 Response to "Yeşilçam Ödülleri"

Yorum Gönderme

Iklan Atas Artikel

Iklan Tengah Artikel 1

Iklan Tengah Artikel 2

Iklan Bawah Artikel