Ateşkes - Joyeux Noël - Merry Christmas (2005)


1914 Yeni Yıl arifesinde savaşın ortasında olan askerler kendiliğinden oluşuveren bir ateşkesle yeni yılı birlikte karşıladılar. O günlere dair birçok mektup, günlük ve yeni yıl tebrik kartı günümüze kadar gelmiş ve bu film gibi bir başyapıta kaynaklık etmişlerdir.

Tek bir yerde değil bir hat boyu birçok noktada görülen bu kendiliğinden gelişen ateşkes tekil bir olay değil genel bir eğilim olarak kendini göstermişti.

Her iki tarafın komutanları "düşman"ın beklenmeyen bir saldırısından korkuyordu. Böyle bir yakınlaşma yaşanmadan merkez karargahlardan gelen emirler o gece için daha da temkinli olunması yönündeydi. Bu emir aslında askerlerin yakınlaşması konusunda duyulan kaygıyı da içermekteydi. Bu emirlere rağmen neden orada olduklarını bile anlamadan birbirlerini öldürmek zorunda olan insanlar aslında aynı olduklarını fark edip bu emirleri yağdıranlara küfür ederek birlikte yeni yılı karşıladılar. Günümüze ulaşan mektuplardan bu yaşananları okuyabiliyoruz.

Savaşın karar mevkiinde olan subay ve din adamları bile ?düşmanıyla? bu kadar sıcak bir ilişki kurduktan sonra her şey anlamsızlaşmış ve bu sayede herkes savaşı sorgulamıştır. Bunun üzerine cephede ateşkes sona ermesine rağmen birbirine ateş etmeyen askerler dağıtılmışlar. Otoriteler 1914 yeni yılından sonra savaşlarda böyle bir şey olmaması için yoğun çaba harcamışlardır.

Gösterim Tarihi: 07.04.2006
Yönetmen: Christian Carion
Oyuncular: Diane Kruger , Natalie Dessay , Benno Fürmann , Rolando Villazón , Guillaume Canet , Gary Lewis , Dany Boon , Daniel Brühl , Lucas Belvaux , Alex Ferns , Steven Robertson , Frank Witter , Bernard Le Coq , Ian Richardson , Thomas Schmauser
Senaryo: Christian Carion
Görüntü Yönetmeni: Walther van den Ende
Yapımcı: Christophe Rossignon
Ülke: Fransa , Almanya , İngiltere , Belçika , Romanya , Norveç
Dili: Fransızca , Almanca , İngilizce , Latince
Süre: 116 dk
Yılı: 2005
Türü: Dram , Tarihi , Müzik , Romantik , Savaş


Benzer Yazılar:

Kategori: , , , , ,

Yorum Gönder

Copyright © Sinema Webbilgi