Ulak (2007)


Ulak - Sinema filmiBütün güzel masallar gibi Yaradan' ın adıyla başlar hikâyemiz.

Heybetli, dağ gibi bir adam Zekeriya bir civanın hikâyesini anlatmaktadır etrafındaki çocuklara. Bu hikaye, başına ne hal geldiyse, aklı başından alınmış, ağzı dili lal olmuş, baktığını başka gören, duyduğunu başka duyan Ulak İbrahim'in hikayesidir.

Zekeriya köy köy dolaşıp Ulak İbrahim'in hikâyesini anlatan bir gezgindir. Anlatmalıdır ki başka çocuklar da bilsin bellesin Ulak İbrahim'in hikâyesini. Masalla gerçeğin buluştuğu noktada cesaretin dilidir Ulak İbrahim. Ulak İbrahim anlatılmalıdır ki yaşasın? yaşasın ki Zekeriya'nın yüreğindeki acı soğusun. Zekeriya sadece çocuklara anlatır bu hikâyeyi, saflığı bozulmasın diye, kendi de bir zamanlar masallara inanan bir çocuktu diye.

Zekeriya, yeni geldiği, dünyanın tüm günahlarını kendine yük etmiş bu köyde hikâyeyi anlatmasıyla birlikte engellenemez bir devrime neden olur. Sessizlik dile gelir, karanlık aydınlığa bürünür, özü sözü birlik, Ulak İbrahim diye gözükür ve Ulak İbrahim'in gelip bir gün kendilerini kurtaracağına inananlar beklemeye başlar.

Gösterim Tarihi : 25 Ocak 2008
Yönetmen:Çağan Irmak
Oyuncular:Çetin Tekindor, Hümeyra, Yetkin Dikinciler, Şerif Sezer, Kaya Akkaya, Melis Birkan, Feride Çetin, Şener Kökkaya, Mahir İpek, Zuhal Gencer Erkaya, Mahmut Gökgöz, Ümit Çırak, Timur Acar, Deniz Kurtoğlu, Güvenç Dağüstün, Çağlar Yiğitoğulları, Rıza Kocaoğlu, Yüksel Aksu, Cemal Hünal, Selda Özer, Füsun Kostak
Senaryo:Çağan Irmak
Yapımcı:AVŞAR FİLM / Şükrü Avşar
Yılı:2007
Ülke:Türkiye
Türü:Fantastik, Dram


Benzer Yazılar:

Kategori: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Gönder

Copyright © Sinema Webbilgi