72. Koğuş (2011)

72. Koğuş - Sinema FilmiOrhan Kemal?in başyapıtlarından biri olan 72. Koğuş, insan haysiyetinin düşebileceği en dipsiz kuyunun hikâyesidir. 1940?lar, 2. Dünya Savaşı?nın etkisinde kalan Türkiye?nin kıtlık yılları? Cezaevinin 72 nolu koğuşunda çeşitli suçlardan yatan Adembabalar?

Onların sefaleti, acıları, insanlığa özlemi, hayata dair düşleri, çelişkileri, aşkları ve kavgaları ile bu derin çukura yuvarlanmış, en yakınını üç kuruşa vurabilecek kadar alçalmış insanların dünyası? Bir koğuşun karanlığındaki direniş ve yaşam mücadelesidir? 72. Koğuş, kalın duvarlar arasına kapatılmış insanların duvarların dışındaki akıp giden hayatla çelişkileri ve çatışmalarını yansıtır.

72. Koğuş bir insan hikâyesidir ve insanlığın kaybettiği değerleri yüzümüze bir tokat gibi hatırlatmaktadır?

Kaptan?ın plâtonik bir aşkla bağlı olduğu kadınlar koğuşundaki Fatma, zinadan hükümlü bir mahkûmdur. Tahliyesi yakın olan Fatma, dışarı çıktığında elinde biraz para bulunsun diye cezaevinde çamaşır yıkamaktadır.

Gösterim Tarihi: 04 Mart 2011
Yönetmen: Biket İlhan
Oyuncular:Hülya Avşar (Fatma), Yavuz Bingöl (Kaptan), Kerem Alışık (Berbat), Songül Öden (Meryem), Bülent Şakrak (Bobi), Fuat Onan (Leşçi), Volga Sorgucu (Tavukçu), Osman Albayrak(Boşnak Ali), Deniz Oral (Baş gardiyan), Ayça Damgacı (Kara Ayşe), Ahmet Mekin (Süleyman Hoca), Nursel Köse (Kuru Nedim), Cengiz Özkan (İdamlık Mahkum), Devrim Saltoğlu (Sorezli), Kemal Başer (Cezaevi Müdürü), Civan Canova (Katil Hilmi).
Eser: Orhan Kemal
Senaryo : Ayfer Tunç
Görüntü yönetmeni: Demian Barba
Yapımcı: Kerem Alışık, Yavuz Bingöl
Müzik: Yavuz Bingöl, Fırat Yükselir
Süre: 97 dk
Türü:Dram, Politik, Suç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*