Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (2002)

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule, J. R. R. Tolkien’nin Yüzüklerin Efendisi: İki Kule adlı kitabından uyarlanmış ve Peter Jackson tarafından yönetilmiş 2002 yılında gösterime giren fantazi filmidir. Filmin olay örgüsünde, Frodo ve Sam’in yüzüğü yoketmek için Mordor’a giderken onun eski sahibi Gollum ile tanışmaları, Aragorn, Legolas, ve Gimli’nin Gandalf’ın dirilişi ile birlikte Rohan’ı savunmaya gitmesi ve Merry ile Pippin’in tutsaklıktan kaçmalarından sonra bir Ent olan Treebeard ile tanışmaları olmak üzere üç hikâye anlatıldı.
Film, finansal ve eleştirel açıdan başarılı oldu. Film gişede büyük bir başarı elde ederek 900 milyon doların üzerinde hasılat yaptı ve tüm zamnlaın en çok kazanan 13’ncü filmi oldu. Filmin uzatılmış özel DVD sürümü 19 Kasım 2003 tarihinde dağıtıldı.

Gösterim Tarihi: 20 Aralık 2002 (Türkiye)
Yönetmen: Peter Jackson
Oyuncular: Elijah Wood, Orlando Bloom , Ian McKellen, Bruce Allpress , Sean Astin , John Bach , Sala Baker , Cate Blanchett , Billy Boyd , Jed Brophy , Sam Comery , Brad Dourif , Calum Gittins , Bernard Hill , Bruce Hopkins , Paris Howe Strewe , Christopher Lee
Senaryo: J.R.R. Tolkien ( Roman The Two Towers), Fran Walsh , Philippa Boyens , Stephen Sinclair , Peter Jackson ,
Dili: İngilizce , Sindarin , Old İngilizce
Süre: 179 dk.
Ülke: ABD, Yeni Zelanda
Türü: Aksiyon, Macera, Fantastik
Diğer ismi:
1- The Lord of the Rings: The Two Towers
2- The Two Towers

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*